Ludowe Echa Kurdwanowa – W Dobrym Klimacie – Podsumowanie

Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w tegoroczne LUDOWE ECHA KURDWANOWA 2021. W DOBRYM KLIMACIE – ODSŁONA WIRTUALNA. To wielka radość być świadkiem entuzjazmu i zaangażowania, jaki towarzyszył Uczestnikom organizowanych przez nas konkursów i przeglądu. Miom pandemii chętnych osób nie brakowało. Dotarły do nas wspaniałe prace, zarówno plastycznie, jak i nagrania wideo. Przypomnimy przy okazji, że tegoroczne LUDOWE ECHA KURDWANOWA (podobnie tropem lat ubiegłych) zostały połączone z MAŁOPOLSKIM PRZEGLĄDEM ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH „SMOK”. Pragnąc, by  efekty zmagań w ww. konkursowych i Przeglądzie mogło podziwiać większe grono, przygotowaliśmy specjalną relację, do obejrzenia której zapraszamy!  Życzymy, aby ta podróż w świat natury upłynęła w dobrym klimacie 😉

 

TEATRZYK EKO – LOGICZNY SŁOWNO-MUZYCZNY – adresowany do przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I –III)

  1. Szkoła Podstawowa nr 149 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, klasa 2 C
  2. Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie im. Heleny Bechlerowej, Grupa Misie
  3. Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie im. Heleny Bechlerowej, Grupa Zajęczaki
  4. Szkoła Podstawowa nr 149 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, klasa 2 E

 

NASZA RODZINKA I EKO-CHOINKA, CZYLI KONKURS NA RODZINNĄ CHOINKĘ W STYLU EKO – adresowany do rodzin z terenu Dzielnicy XI Miasta Krakowa – Podgórze Duchackie

  1. Rodzina Hodanów

zobacz więcej

Nasza choinka powstała z kartonu po sankach, niepotrzebnych nut, zakrętek od butelek, patyczków po lodach, papieru, balonów, sznurków. Powstawała etapami przez kilka dni, a jej tworzenie umilało nam długie jesienne wieczory.

 

  1. Rodzina Graców

zobacz więcej

Choinkę wykonaliśmy z kartonów i suchej trawy nazbieranej podczas rodzinnego spaceru. Wykorzystaliśmy również kwiat bawełny, jako gwiazdę na szczycie choinki. Na naszym drzewku świątecznym pojawił się także łańcuch stworzony z makaronu razowego i sznurka.

 

  1. Rodzina Rajsów

zobacz więcej

Choinka została wykonana z pudełka po butach, zakrętek, kasztanów i pociętej rolki po papierze toaletowym. Gwiazdka jest wycięta z serwetki. Choinkę tworzył Filip z mamą. Mama wycięła kształt w kartonie, Filip kolorował choinkę. Wspólnie wybieraliśmy ozdoby choinkowe.

 

  1. Rodzina Jurzeckich-Szymachów

zobacz więcej

Nasza Choinka powstała z materiałów, które były przeznaczone do utylizacji w naszym gospodarstwie domowym. Składały się na nie:

zużyte opakowania po słodyczach, plastikowe nakrętki po napojach, folia bąbelkowa, pochodząca z przesyłki kurierskiej, porysowane kartki z bloku technicznego. Choinka powstawała przez okres 3 dni Adwentu w godzinach popołudniowych, po przyjściu dzieci z przedszkola, a rodziców z pracy. Tworzenie tego „dzieła” było zajęciem, które bardzo zaangażowało dzieci i stało się alternatywą dla oglądanych bajek. To był dla nas radosny przedświąteczny i rodzinny czas.

 

  1. Rozdziana Rzepeckich

zobacz więcej

Nasza rodzina liczy 4 osoby i wszyscy mieli swój wkład w tworzenie pracy. Główne wykonawczynie ekochoinki to mama oraz córka Lilia lat 4. Miałyśmy też Małego Pomocnika – Oliwkę – 18 miesięcy. Za wsparcie służył też tata. Często lubimy sobie tworzyć artystycznie, w tym: coś z niczego. Tak było i tym razem. Rolki po papierze toaletowym to często u nas wykorzystywany „odpad”. Uwielbiamy Święta i nie pierwszy raz tworzymy ozdoby czy choineczki. Rolki dla piękniejszego efektu pomalowaliśmy farbami i brokatem w kleju. Wszystkie rolki są połączone ze sobą poprzez włożenie jedną w drugą, a „gałęzie” do „pnia” poprzez nacięcie kawałka rolki z „gałęzi” i doklejeniu jej do tego „pnia”. Jako podstawka dla choinki zostało wykorzystane opakowanie po zakupionych wcześniej dla nas kubkach. W ramach ozdób użyłyśmy jeszcze zebrane latem nad morzem szyszki.

 

  1. Szkolna Rodzina, klasa III A ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 162

zobacz więcej

Nasza klasa to nasza szkolna rodzina. Wykonaliśmy EKO-CHOINKĘ z plastikowych butelek 1,5 l, 0,5 l i mniejszych. Butelki są sklejone ze sobą taśmą dwustronną i przeźroczystą. Z niewykorzystanych butelek odcięliśmy denka. Dzieci pomalowały od wewnątrz denka farbą akrylową, a na zewnątrz przykleiły brokat w formie ramion gwiazdy. Takimi eko-bombkami i zielonymi zakrętkami udekorowały choinkę. Czubek choinki zdobi gwiazda z plastikowych rurek do napoi, pomalowana złotą farbą.

 

DAWNA OZDOBA – TAK UBRANA CHOINKA KAŻDEMU SIĘ SPODOBA CZYLI KONKURS NA TRADYCYJNE OZDOBY CHOINKOWE

1.Szkoła Podstawowa nr 149, kl. 2 C

zobacz więcej
Dzieci zrobiły 5 ozdób: sopelki, koszyczki, ptaszki, pawie oczka i łańcuch. Każdy uczestnik wykonał swoją pracę. Na konkurs zgłoszonych zostało docelowo kilka sztuk z każdego rodzaju oraz wspólnie robiony łańcuch z bibuły i prawdziwej słomy. Słomę trzeba było najpierw posegregować, gdyż była cięta i częściowo sprasowana. Wszystkie elementy z papieru kolorowego, bibuły, kartek, czy słomy dzieci wykonywały, wycinały i sklejały samodzielnie.

 

 

2.Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162, IV B, integracyjna

zobacz więcej
Ozdoby choinkowe wykonane z ekologicznych materiałów.

 

3.Samorządowe Przedszkole nr 163 im. Heleny Bechlerowej w Krakowie

zobacz więcej
Ania przygotowała ptaszka do powieszenia na choince. Powstał z papieru i bibuły. Przewiązany został wstążką, a u góry rafią dekoracyjną. Następnie ozdobiony przyprawami.

 

4.Szkoła Podstawowa nr 149, kl. 2 E

zobacz więcej
Prace plastyczne z papieru, bibuły, materiałów przyrodniczych

 

5.Szkoła Podstawowa nr 149, kl. VII B

zobacz więcej
Prace plastyczne wykonane głównie w technice papiero-plastyki (papier kolorowy, bibuła).

 

6.Szkoła Podstawowa nr 149, kl. IVD

zobacz więcej
Prace plastyczne wykonane głównie w technice papiero-plastyki (papier kolorowy, bibuła)

 

 

A tak wygląda nasza zespołowa choinka przyozdobiona nadesłanymi pracami.

 

MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH „SMOK” 2021 – WIRTUALNIE

Podziękowania kierujemy w stronę , jakie zgłosiły się do Przeglądu. Przegląd nie miał charakteru konkursu. Powołano jednak grono ekspertów, które przyjrzało się nadesłanym nagraniom i szczodrze nagrodziło każdy Zespół.

Wasz udział, drogie Zespoły, pokazał, iż na spotkanie ze z folklorem zawsze jest czas, a także możliwość. Nawet takie okoliczności, których obecnie doświadczamy w związku z pandemią, nie mogą przeszkodzić w tym, by móc czerpać i cieszyć się z piękna ukrytego w sztuce ludowej. Ten urok dzięki Wam mogą teraz ujrzeć szersze rzesze odbiorców. Dziękujemy!

LP NAZWA ZESPOŁU TYTUŁ PROGRAMU
1 ZPiT „Krakowiacy”
2 Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Kokotowie

(klasa I – III)

Krakowiak z przyśpiewkami
3 Zespół „Motylki” z Samorządowego Przedszkola nr 33, Grupa V „Trojak”, „Krakowiak”
4 Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” „Tańce i piosenki Górali Spiskich”
5 ZPiT Mali KRAKOWIACY Hej! Krakowiacy!

Mamy nadzieję, że czas poświęcony na przygotowanie nadesłanych prac i prezentacji był wypełniony radością, jak również sprawił dużo dobrej zabawy. Wierzymy, iż to wydarzenie jeszcze bardziej zacieśniło Waszą przyjaźń ze światem natury, jak również tradycji.  W przyrodzie i folklorze kryje się bowiem nieprzebrane bogactwo, piękno, a także wartość, którą warto odkrywać każdego dnia.