Szyfr do tradycji, czyli: Zobaczcie, posłuchajcie… i urokowi folkloru się poddajcie! – Szopki krakowskie

Szyfr do tradycji, czyli Zobaczcie, posłuchajcie… i urokowi folkloru się poddajcie! to cykl spotkań w przestrzeni wirtualnej, przenoszący w świat tańca, zwyczajów, legend i innych obszarów sztuki ludowej. Każdej takiej prezentacji będzie towarzyszyło zadanie do wykonania i konkurs z nagrodami.

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z tradycją tworzenia szopek krakowskich. O historii ich powstania opowiadamy w filmie:

Takie konstrukcje to niejednokrotnie prawdziwe majstersztyki. A o tym, że ich budowanie może stać się prawdziwą pasją na całe życie przekonuje jeden z szopkarzy.  Osoba zajmująca się konstruowaniem szopek od kilkudziesięciu lat  https://www.youtube.com/watch?v=xVeWJu1dghA&ab_channel=Pasjonaci.

Wierzymy, że powyższe filmy i Was zainspirują do tego, by spróbować stworzyć własne takie arcydzieło. Na początek proponujemy kilka zadań praktycznych:

 

Na koniec zaś  przygotowaliśmy konkurs rodzinny z nagrodami. W Krakowie od kilku lat w okresie od 1. czwartku grudnia do 31 stycznia umieszczane są na terenie naszego miasta w szklanych szkatułach szopki przesłane na Konkurs Szopek Krakowskich. Pytanie: Ile takich szkatuł pojawiło się w tym roku? Dla pierwszych 2. rodzin czekają bezpłatne 5-osobowe bilety wstępu na aktualną wystawę szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory. Zgłoszenia pod adresem promocja.krakowiak@interia.pl prosimy nadsypać do 13.02.2022, w temacie wpisując Szkatuła z szopką. W treści proszę podać imię i nazwisko osoby przesyłającej odpowiedź, a także telefon kontaktowy.

Fundatorem nagrody jest Muzeum Krakowa.