Ludowe Echa Kurdwanowa 2022

W 1. sobotę czerwca Ludowe Echa Kurdwanowa już siódmy raz rozniosły się po Dzielnicy XI. Trzeba przyznać, że w tym roku niemało się działo. Tradycyjnie wydarzenie zostało połączone z Małopolskim Przeglądem Zespołów Folklorystycznych SMOK” 2022. Na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”, Zespół Pieśni i Tańca „Czerwone Korale”, dwie formacje z Ukrainy tj. Zespół Etniczny Lela , a także Dziecięcy Teatr Amatorski NEW DAY. Do tego kręgu dołączył również Zespół „Minstrele” ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego w Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie i oczywiście „Krakowiak”. Wszyscy artyści zaprezentowali się znakomicie, czego dowodem były gromkie brawa, przybyłej w licznym gronie, publiczności. Wyżej wspomniane występy to nie wszystkie punkty programu. Chętni mogli skorzystać z różnorakich
warsztatów, a to za uprzejmością okolicznych placówek oświatowych tj. Szkoła Podstawowa nr 149 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie im. Władysława Szafera i Przedszkole Samorządowe nr 6 im. M. Jordana. W propozycję zajęć włączyła się prócz tego Fundacja „Zustricz”, Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Kraków – Podgórze, 13 Szczep Swarożyca, Straż Miejska, Centrum Aktywności Seniora ,,Uskrzydlone Wzgórza”, twórcy ludowi i pasjonaci współczesnego handmade. W konsekwencji każdy mógł skorzystać z bogatej oferty, na którą złożył się kurs szydełkowania, wyplatanie makram, pokaz powstawania frywolitki, decoupage, quilling, origami, tworzenie lalek motanek, warsztaty edukacyjne (w tym językowe i dotyczące ruchu drogowego), a także szereg innych zajęć rękodzielniczych. Dodatkową atrakcją była prezentacja wozu strażackiego i sprzętu gaśniczego z udziałem strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Krakowie. Natomiast harcerze zadbali o to, by udzielić kursu 1. pomocy i przygotować konkurs terenowy z nagrodami.
Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym we współtworzenie wydarzenia. Wśród tego grona są zespoły występujące na scenie, osoby i placówki, włączające się w ofertę warsztatową, jak również rodzice, pomagający w czynnościach technicznych. Ponadto naszą wdzięczność wyrażamy względem Rady Dzielnicy XI Miasta Krakowa – Podgórze Duchackie, która objęła wydarzenie honorowym patronatem, a prócz tego wsparła je finansowo i rzeczowo. Dziękujemy i Wam, drodzy goście, że zechcieliście z nami spędzić to sobotnie popołudnie, tworząc wspólnie atmosferę przepełnioną radością z obcowania z folklorem i sztuką rękodzielniczą, a także z innymi naszymi propozycjami. Było nam niezwykle miło spotkać się w takim właśnie gronie. A tym czasem z entuzjazmem obmyślamy już harmonogram przyszłorocznych Ludowych Ech Kurdwanowa, wierząc, iż z równym powodzeniem rozbrzmią one po całej okolicy!