I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Krakowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Działania ochronne:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

• ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy, na stronie monitoring.krakow.pios.gov.pl oraz na stronie muw.pl w zakładce "Komunikaty dot. powietrza" o aktualnie występujących poziomach zanieczyszczenia powietrza.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Działania operacyjne:

Apeluje się do mieszkańców obszaru o:

• do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15%).
  • zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania.
  • podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem, a na krótkich odcinkach przemieszczanie się pieszo lub rowerem.
  • ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.

Władze gmin powinny podjąć kontrole w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

W przypadku temperatury powietrza powyżej 5°C, Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.

Rekrutacja 2017/2018

NOWE ZASADY REKRUTACJI
Szanowni Rodzice i Uczestnicy zajęć w Międzyszkolnym Ludowym Zespole Pieśni i Tańca „Krakowiak”;
20.06.2017 otrzymaliśmy  z Wydziału Edukacji Miasta Krakowa terminy postępowania rekrutacyjnego oraz terminów postępowania uzupełniającego na rok
szkolny 2017/2018:

1. Terminy składania deklaracji kontynuacji uczestnictwa w zajęciach: 21.06.2017 r. – 28.06.2017 r.

2. Termin postępowania rekrutacyjnego: 29.06.2017 r. – 14.07.2017 r. w tym:
a) składanie dokumentów: 29.06.2017 r. – 10.07.2017 r.
b) wywieszenie list przyjętych kandydatów: 14.07. 2017 r.
W najbliższych dniach poznamy  nowe kryteria drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego, które będą uwzględniane przy rekrutacji do MLZPiT „Krakowiak”.  Na ich podstawie zostaną opracowane nowe wnioski do rekrutacji na rok szkolny 2017/2018
Deklarację kontynuacji zajęć można pobrać od instruktorów, w sekretariacie  Zespołu oraz  na stronie MLZPiT „Krakowiak”.

3. Termin postępowania uzupełniającego: 21.08.2017 r. – 25.08.2017 r. w tym:
a) składanie dokumentów: 21.08.2017 r. – 24.08. 2017 r.
 b) wywieszenie list przyjętych kandydatów: 25.08. 2017 r.

Aldona Skoczek
Dyrektor MLZPiT „Krakowiak”